Založ si blog

Ako národ sme v SNP zvíťazili.

Na jar roku 1944 silnelo na Slovensku (ilegálne)  hnutie odporu proti režimu a vojne a situácia vyvrcholila v auguste príchodom nacistickej armády, ktorú na územie Slovenska povolal prezident Jozef Tiso. Bol to akt okupácie prosperujúceho tzv.Slovenského štátu, aký sa zopakoval aj v roku 1968.
V r. 1944 ilegálna Slovenská národná rada (SNR) prevzala funkciu vojenského veliteľa ozbrojeného odporu, ktoré nadväzovalo na obdobné hnutia v Európe. Svedectvom je skutočnosť, že v SNP bojovali ruskí, rumunskí, ukrajinskí, českí, poľskí, bulharskí, francúzski vojaci a partizáni, ako aj príslušníci ďalších národov. Zgrupovali sa tu ľudia izolovaní v spoločnosti, komunisti a exil. K tomuto základu pribudla po vyhlásení povstania v auguste rozpustená Slovenská armáda vedená Jánom Golianom a Rudolfom Viestom a existujúce partizánske jednotky.
K radikálnemu zmýšľaniu sa pripojili väčšinou ľudia, ktorí už predtým pracovali v ilegalite a to boli v prevažnej miere komunisti. Dnes si mylne vysvetľujú aj súčasní pravicoví politici tzv. krádež povstania komunistami. Je to vedomá politická lož, pretože skutočné pozície partizánskych bojovníkov obsadzovali dôveryhodní ľudia z reálne fungujúcich ilegálnych a iných štruktúr, ktorí navyše mali pravdivé informácie o dianí na frontoch, v Európe a londýnskom exile.
S následkami odsúdenia a sociálneho vylúčenia títo ľudia zápasia dodnes, a nikdy neboli oni, a ani ich rodiny, adekvátne odmenení alebo majetkovo a zdravotne odškodnení. Položili svoju vlasteneckú obeť na oltár vlasti a za slobodu. Zatiaľ čo zvyšné skupiny obyvateľstva spolupracovali s okupačným režimom, podieľali sa na spoločenskom bohatstve hojnými dúškami. Aj keď tiež priniesli obeť vo forme spoločne prežitého vojnového nebezpečia, pomáhali popritom zo strachu o život, majetok a pod. likvidovať časť slovenskej populácie v koncentračných táboroch smrti, udavačstvom, arizáciami. V relatívnom pokoji zastrešení hlinkovou stranou upevnili svoje familiárne štruktúry, zmocnili sa veľkej časti súkromného a národného majetku a mocenského vplyvu za podpory okupantov. Po oslobodení Slovenska Sovietskou armádou mohli pokračovať v nastúpenom trende, v ktorom opäť nemali miesto skutoční vlastenci – povstaleckí vojaci, partizáni, a ani ich potomkovia. Zopakoval sa tak nostalgický príbeh vyslúžilých vojakov po prvej svetovej vojne, o ktorých po návrate už nikto nemal záujem.
Čiastočne sa o rehabilitáciu pokúsila komunistická éra, ale postupne ako slabli emócie z osláv víťazstva s odstupom rokov tento problém vytláčali iné. Vyznamenania ZPB alebo zákon §255 bol slabou náplasťou, pretože v mierových rokoch sa enormne zvýšil počet ľudí, ktorí sa chceli za svoju „pomoc“ v povstaní finančne nechať odmeniť  v dôchodku. Iste sa našli aj takí, ktorí tajne spolupracovali v partizánskych oddieloch s okupantmi, ale 255-ku si nechceli nechať ujsť, podobne ako sa neštítili po vojne členstva v KSČ či ŠtB, z ktorého sa im podarilo v r. 1989 elegantne vykĺznuť. Takéto zosmiešňovanie a znevažovanie odkazu SNP nezmiernili tesne po skončení vojny ani „božie“ súdy. Aj spravodlivý trest v konkrétnych prípadoch mohol pripomínať pomstu alebo politickú nevraživosť na rôznych názorových postojoch stojacich Slovákov. Môžeme sa teda len domnievať, „že odpor voči totalitnej moci, spolupracujúcej s nacistickým Nemeckom, vtedy spojil ľudí bez ohľadu na národnosť, náboženské vyznanie a politické presvedčenie“ skôr sa jedná o falošnú solidaritu a reakciu na nutnosť prijať výsledky 2. svetovej vojny ako porážky fašizmu a Nemecka hrdinskou Sovietskou armádou. O rôzne modifikácie sa vždy snažili  niektorí politici, aj s podporou americkej armády. Málokto mal ambíciu riešiť situáciu on-line, na tvári miesta, a s rizikom ako napr. G. Husák v Čiernom Balogu a knižne v Svedectve o SNP.
Podobne aj v 89-tom  „boj“ voči totalite a „komunizmu“ solidárne zjednotili národ, no víťazne z neho vyšli iba niektorí. Väčšina obyčajných ľudí to dnes vníma ako prehru a stratu životných istôt.

Apokalyptická beštia strihá meter na Pražskom hrade

12.01.2013

Spolu s uhľobarónom Bakalom Schwarzenberg - ako členovia dozornej rady štátnej Karlovarskej Becherovky a.s. si pripravili privatizáciu tohto "Českého stříbra" . Založili firmu SALB, a.s. a kúpili viac »

Trafená hus zagágala

16.12.2012

Prezídium Asociácie riaditeľov štátnych gymnázií SR v otvorenom liste vláde konštatuje o učiteľoch: "Oni nemajú povinnosť vnímať problémy štátneho dlhu." Ryba smrdí od hlavy, hlavou viac »

Naučili odpisovať a podvádzať.

06.12.2012

Učitelia ako vždy nesklamali. Ich odborári v stredu odmietli ponúkaných päť percent a trvajú na zvýšení miezd v rozmedzí päť až desať percent. Tak ako voľakedy budú spestrovať adventné viac »

kokaín

Pestovanie koky v Kolumbii dosiahlo rekordnú úroveň, varuje OSN

20.09.2018 08:40

Veľkosť územia, na ktorom sa v Kolumbii pestuje koka - rastlina, z ktorej sa vyrába kokaín, dosiahla v minulom roku rekordnú úroveň, 171 000 hektárov.

Mun Če-in, Kim Čong-un

Obaja kórejskí lídri vystúpili na posvätnú horu Pektu

20.09.2018 08:29

Juhokórejský prezident Mun Če-in a severokórejský vodca Kim Čong-un podnikli na záver summitu oboch Kóreí neobvyklý výstup na horu Pektu.

kňaz, farár, modlitba, kňazi, cirkev, kostol

Francúzsky kňaz obvinený z obťažovania spáchal v kostole samovraždu

20.09.2018 07:03

Kňaz vo francúzskom meste Rennes spáchal samovraždu vo svojom kostole po tom, ako ho obvinili zo sexuálneho obťažovania mladej ženy.

Sýria Rusko lietadlo trosky telá nájdenie

Kto je zodpovedný za zostrelenie lietadla v Sýrii? Moskva preštuduje izraelské dáta

20.09.2018 06:17

Ruský prezident Vladimir Putin prijal ponuku Izraela o poskytnutí podrobných informácií o izraelskom leteckom útoku v Sýrii.

zzbr

Tentoraz je to inak.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 20
Celková čítanosť: 121261x
Priemerná čítanosť článkov: 6063x

Autor blogu

Kategórie