Založ si blog

Naučili odpisovať a podvádzať.

Učitelia ako vždy nesklamali. Ich odborári v stredu odmietli ponúkaných päť percent a trvajú na zvýšení miezd v rozmedzí päť až desať percent. Tak ako voľakedy budú spestrovať adventné týždne, chodiť za výslužkami. Vykročili leninskou cestou. Nie oportunistický rad “malých” ústupkov, ako je to v sociálnej demokracii všade zaužívané. Stavili na revolúciu, neakceptujú revizionizmus. V prípade nesplnenia požiadaviek, zorganizujú na budúci týždeň štafetové protestné zhromaždenia v krajských mestách. Nie je ale jasné, proti čomu idú protestovať, kde s tou revolúciou chcú skončiť, kam chcú “s károu” dotiahnuť. Azda by chceli svoje valorizácie pozichrovať väzbou na HDP podobne ako poslanci, či podobne ako u štátnych úradníkov v justícii, polícii a vo vojsku. Alebo sa im zažiadali trináste, štrnáste, pätnáste platy. Odkukávanie, našuškávanie. Pokiaľ pravé odbory odmietajú reálny nárast mzdy, nemôžu neuvažovať o budúcom novom navyšovaní obohatenom o prílev financií nielen na mzdy. Detto, kopírujú to aj nové netransparentné odbory. Rozkol v odborovom hnutí ale dáva vyhliadky skôr na to, že ten hlas nie je hlasom volajúceho na púšti, ale je nezodpovedným hazardom s budúcnosťou Slovenskej republiky, jej štátnou samostatnosťou, a národnou suverenitou.
Ak učiteľ netvorí hodnoty, a berieme zodpovednosť za výchovu do svojich rúk, tak máme zodpovednosť aj za to, ako to dnes tu v našom štáte vyzerá. Vychovať a vzdelať potomstvo by asi mnohí dôstojne nezvládli. Veď musia zarábať. Tvoriť hodnoty, zisky a tak ďalej.
Kto asi pripravil do života všetkých tých čo “tvoria hodnoty” čo tvoria zisk pre seba alebo pre nás všetkých? Kto pripravil do života tých, čo tvoria pre nás straty?
Naučiť dieťa všetko od prvého písmenka až po ovládanie počítačového robotu, či právnickej formuly, to sú hodnoty. Vedomosti nenaskáču do hlavy samé. Donedávna sa pre budúce generácie určovalo, aké vedomosti sú vhodné a aké nevhodné. Ale od teraz budeme tolerovať, že sa každý bude učiť len to, čo on uzná za vhodné. Čo kde videl, čo sa mu kde zapáčilo. A len pre to, aby chodil do školy a splnil zákonom stanovenú školskú dochádzku spolu s obedom za euro mesačne?
Množstvo výhrad voči stavu vzdelávania, výchovy, a ďalších javov neurovnajú peniaze – rôzne granty, eurofondy, investície do súkromných škôl, do počítačovej gramotnosti, cudzieho softvéru. Aj cudzie jazyky už majú niekedy prednosť pred materinským a nie sú zrovnoprávnené ani s programovacími jazykmi. Prinavracia to časy, keď naši učitelia chodili obdivovať “mičurina” do Sovietskeho zväzu, dnes obdivujú Avatar v Amerike.(Ktohovie, ako prepíše učebnice dejepisu najnovší nález prieskumníka NASA na Marse, či náhodou sa tam nepo**kal nejaký Rus, keď tú sondu zbadal.) Ale stále je to o tom, že v slovenských školách od najvyšších po najnižšie sa ponajviac “čumí” málokto niečo “umí” a chce dokonale vedieť. Máme čínológov, čo vôvec neboli v Číne, odpisujeme, odkukávame, kopírujeme, skenujeme, rozmnožujeme, sledujeme, učíme žiakov vyrábať ťaháky a klamať, kradnúť a podvádzať. To sú návody na podvody, krádeže myšlienok, patentov, duší, životov, majetkov.
Poniektorí učitelia pracujú len pár hodín úväzkov a peniaze berú ako všetci, tí vyššie aj oveľa viac a oveľa dlhšie. Dlhé roky sa nevyriešila otázka učiteľskej domácej prípravy v rámci osemhodinového pracovného času. A to už je súčasnosť, keď padla kosa na kameň.
Ale jedno je isté, ak sa im to podarí, tak jasné, všetci pôjdeme za učiteľov a všetci sa budeme mať super.

Ako národ sme v SNP zvíťazili.

30.08.2013

Na jar roku 1944 silnelo na Slovensku (ilegálne) hnutie odporu proti režimu a vojne a situácia vyvrcholila v auguste príchodom nacistickej armády, ktorú na územie Slovenska povolal prezident Jozef viac »

Apokalyptická beštia strihá meter na Pražskom hrade

12.01.2013

Spolu s uhľobarónom Bakalom Schwarzenberg - ako členovia dozornej rady štátnej Karlovarskej Becherovky a.s. si pripravili privatizáciu tohto "Českého stříbra" . Založili firmu SALB, a.s. a kúpili viac »

Trafená hus zagágala

16.12.2012

Prezídium Asociácie riaditeľov štátnych gymnázií SR v otvorenom liste vláde konštatuje o učiteľoch: "Oni nemajú povinnosť vnímať problémy štátneho dlhu." Ryba smrdí od hlavy, hlavou viac »

trump, alabama, obamacare

Sedieť alebo kľačať počas hymny na americkom futbale? Neprípustné, tvrdí Trump

25.09.2017 21:57

Viac ako dvesto hráčov NFL v zápasoch tohto kola pri hymne sedelo, kľačalo alebo sa modlilo. Podľa Trumpa by malo byť státie v pozore povinné a ak to niekto nedodrží, klub by ho mal vyhodiť.

pendolino, vlak

Česi predstavili Slovákom vynovené pendolino

25.09.2017 20:00

Interiér rýchlovlaku pendolino, ktorý zabezpečuje spojenie medzi Prahou a Košicami, České dráhy výrazne obnovili.

kim, trump

Trump vyhlásil Severnej Kórei vojnu. Tvrdí to minister zahraničia KĽDR

25.09.2017 19:37

Podľa severokórejského ministra zahraničia Li Jong-hoa bol vyhlásením vojny Trumpov príspevok na Twitteri, v ktorom uviedol, že Kim Čong-un "tu už dlho nepobudne."

putin

Rusko porušuje na Kryme ľudské práva, mieni OSN

25.09.2017 18:49

Podľa misie OHCHR krajina porušuje ľudské práva vnútením ruského občianstva tamojším obyvateľom a úmyselným presúvaním stoviek väzňov a zadržaných ľudí do ruských väzníc.

zzbr

Tentoraz je to inak.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 20
Celková čítanosť: 35096x
Priemerná čítanosť článkov: 1755x

Autor blogu

Kategórie